Vishay/Dale RN55E2742FBSL
RN55E2742FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2742FBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2742FBSL.pdf
Availability of RN55E2742FBSL
QUANTITY
RN55E2742FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2742FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2742FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2742FBSL
Related LinksRN55E2, RN55E2742FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2742FBSL Details Description
Related parts for RN55E2742FBSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
IC BUFFER 1:1/1:2 REG 96-BGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1.1MH 81MA 21 OHM TH datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf