Vishay/Dale RN55E2771BRE6
RN55E2771BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2771BRE6
Brief Description
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2771BRE6.pdf
Availability of RN55E2771BRE6
QUANTITY
RN55E2771BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2771BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2771BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2771BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2771BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2771BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2771BRE6
OPTOISOLATOR 5KV 2CH DARL 8DIP datasheet.pdf
SSD 90GB 2.5" UATA datasheet.pdf
GROMMET SPLIT 0.188" NYLON WHITE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9-13.2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 16.384MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMA datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf