Vishay/Dale RN55E2872DRSL
RN55E2872DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2872DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2872DRSL.pdf
Availability of RN55E2872DRSL
QUANTITY
RN55E2872DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2872DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2872DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2872DRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2872DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2872DRSL Details Description
Related parts for RN55E2872DRSL
FIXED IND 10NH 300MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TWEEZER FLAT SPADE 4.53" datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.47 OHM 1% 20W datasheet.pdf
FIBER DOME CLOSURE 654X306MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf