Vishay/Dale RN55E2872DRSL
RN55E2872DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2872DRSL
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2872DRSL.pdf
Availability of RN55E2872DRSL
QUANTITY
RN55E2872DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2872DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E2872DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2872DRSL
Related LinksRN55E2, RN55E2872DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2872DRSL Details Description
Related parts for RN55E2872DRSL
IC TXRX RS485/422 5V ESD 14SOIC datasheet.pdf
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD10 WHT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 390 OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN 35V 100MA SSSMINI2 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD SUPERH LINUX PLATFORM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 18 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 20.6VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS datasheet.pdf