Vishay/Dale RN55E2941BR36
RN55E2941BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2941BR36
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2941BR36.pdf
Availability of RN55E2941BR36
QUANTITY
RN55E2941BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2941BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E2941BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2941BR36
Related LinksRN55E2, RN55E2941BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2941BR36 Details Description
Related parts for RN55E2941BR36
CONN RECEPT STR 40POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 16S+5P datasheet.pdf
INSERT MALE 3POS+1GND SOLDER datasheet.pdf