Vishay/Dale RN55E2982BRE6
RN55E2982BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2982BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2982BRE6.pdf
Availability of RN55E2982BRE6
QUANTITY
RN55E2982BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2982BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E2982BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2982BRE6
Related LinksRN55E2, RN55E2982BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2982BRE6 Details Description
Related parts for RN55E2982BRE6
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RGB BUILT-IN AMP PNP 4 OUTPUT datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 32TQFN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE HC 350UH VERT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 800MA 655 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf