Vishay/Dale RN55E3010DRE6
RN55E3010DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3010DRE6
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3010DRE6.pdf
Availability of RN55E3010DRE6
QUANTITY
RN55E3010DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3010DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3010DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3010DRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3010DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3010DRE6 Details Description
Related parts for RN55E3010DRE6
IDC CABLE - CKC26G/AE26M/CKC26G datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
WIRE SUPPORT REPLACEMENT KIT datasheet.pdf
IC PLL INTEGER-N 3GHZ 44CQFJ datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 16POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf