Vishay/Dale RN55E3013BB14
RN55E3013BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3013BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3013BB14.pdf
Availability of RN55E3013BB14
QUANTITY
RN55E3013BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3013BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3013BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3013BB14
Related LinksRN55E3, RN55E3013BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3013BB14 Details Description
Related parts for RN55E3013BB14
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC CTRLR ORIENT NETWORK 160PQFP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY H.M. 125 PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA DO213AA datasheet.pdf