Vishay/Dale RN55E3133BRE6
RN55E3133BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3133BRE6
Brief Description
RES 313K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3133BRE6.pdf
Availability of RN55E3133BRE6
QUANTITY
RN55E3133BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3133BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E3133BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)313k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3133BRE6
Related LinksRN55E3, RN55E3133BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3133BRE6 Details Description
Related parts for RN55E3133BRE6
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 24VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CABLE CLAMP 1.19" datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf