Murata Electronics North America GRM1885C1H391JA01J
GRM1885C1H391JA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1885C1H391JA01J
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
GRM1885C1H391JA01J.pdf
Availability of GRM1885C1H391JA01J
QUANTITY
GRM1885C1H391JA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1885C1H391JA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1885C1H391JA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1885C1H391JA01J
Related LinksGRM1885C1, GRM1885C1H391JA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1885C1H391JA01J Details Description
Related parts for GRM1885C1H391JA01J
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CIRCUIT PROT 200MA 850VIMP TBU datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 300' DIEL datasheet.pdf
IGBT BIPO 650V 40A D2PAK datasheet.pdf