Vishay/Dale RN55E3163DRSL
RN55E3163DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3163DRSL
Brief Description
RES 316K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3163DRSL.pdf
Availability of RN55E3163DRSL
QUANTITY
RN55E3163DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3163DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3163DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3163DRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3163DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3163DRSL Details Description
Related parts for RN55E3163DRSL
IC GENLOCK HORZ 8FSC 16-SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf