Vishay/Dale RN55E3240DB14
RN55E3240DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3240DB14
Brief Description
RES 324 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3240DB14.pdf
Availability of RN55E3240DB14
QUANTITY
RN55E3240DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3240DB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3240DB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3240DB14
Related LinksRN55E3, RN55E3240DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3240DB14 Details Description
Related parts for RN55E3240DB14
CONN SOCKET 26-30AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 250MA 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS PF VERT datasheet.pdf
VALVE ASSEMBLY,626 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf