Vishay/Dale RN55E3570BBSL
RN55E3570BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3570BBSL
Brief Description
RES 357 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3570BBSL.pdf
Availability of RN55E3570BBSL
QUANTITY
RN55E3570BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3570BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3570BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3570BBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3570BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3570BBSL Details Description
Related parts for RN55E3570BBSL
SWITCH AUTODIP 10POS EXT ACT 24V datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH ULOW RDS 4DSBGA datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 0.75A HOLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 560MA 1.24 OHM datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 6 OHM 120C datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 850VDC QC TERM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf