Vishay/Dale RN55E3652BB14
RN55E3652BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3652BB14
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3652BB14.pdf
Availability of RN55E3652BB14
QUANTITY
RN55E3652BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3652BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E3652BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3652BB14
Related LinksRN55E3, RN55E3652BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3652BB14 Details Description
Related parts for RN55E3652BB14
RES 0.13 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 2NC/1NO+1NC/1NO datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P datasheet.pdf