Vishay/Dale RN55E3652BBSL
RN55E3652BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3652BBSL
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3652BBSL.pdf
Availability of RN55E3652BBSL
QUANTITY
RN55E3652BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3652BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3652BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3652BBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3652BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3652BBSL Details Description
Related parts for RN55E3652BBSL
REGLTR +-12V 9W 12PINXL HORZ HZ datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 88POS 1MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 753MA 279 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 4.45A 34 MOHM TH datasheet.pdf
15POS LONG JACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf