Vishay/Dale RN55E3743BRSL
RN55E3743BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3743BRSL
Brief Description
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3743BRSL.pdf
Availability of RN55E3743BRSL
QUANTITY
RN55E3743BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3743BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3743BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3743BRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3743BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3743BRSL Details Description
Related parts for RN55E3743BRSL
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM datasheet.pdf