Vishay/Dale RN55E37R9BB14
RN55E37R9BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E37R9BB14
Brief Description
RES 37.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E37R9BB14.pdf
Availability of RN55E37R9BB14
QUANTITY
RN55E37R9BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E37R9BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E37R9BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E37R9BB14
Related LinksRN55E3, RN55E37R9BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E37R9BB14 Details Description
Related parts for RN55E37R9BB14
CAP FILM 0.015UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK END SECT GRAY NEMA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B 44PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 80MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA datasheet.pdf