Vicor Corporation V300A12H500BN2
V300A12H500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BN2.pdf
Availability of V300A12H500BN2
QUANTITY
V300A12H500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BN2
Related LinksV300A12, V300A12H500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BN2 Details Description
Related parts for V300A12H500BN2
SHELF NON VENTILATED SLIDING datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
RES 500 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
LENS WIDE FROSTED BASE MODULE datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 600V TO-94 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 730MA 735 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 4K OHM 75W datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf