Vishay/Dale RN55E3920CBSL
RN55E3920CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3920CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3920CBSL.pdf
Availability of RN55E3920CBSL
QUANTITY
RN55E3920CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3920CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3920CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3920CBSL
Related LinksRN55E3, RN55E3920CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3920CBSL Details Description
Related parts for RN55E3920CBSL
RES SMD 26.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 40POS R/A SH datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
DESC CONN DSUB COMBO 17POS 17W2 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
LENS RECT 21.6X14MM 6.4MM HT CLR datasheet.pdf