Vishay/Dale RN55E3923FRSL
RN55E3923FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3923FRSL
Brief Description
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3923FRSL.pdf
Availability of RN55E3923FRSL
QUANTITY
RN55E3923FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3923FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E3923FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3923FRSL
Related LinksRN55E3, RN55E3923FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3923FRSL Details Description
Related parts for RN55E3923FRSL
IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CONN 14POS PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf