Vishay/Dale RN55E4020BBSL
RN55E4020BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4020BBSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4020BBSL.pdf
Availability of RN55E4020BBSL
QUANTITY
RN55E4020BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4020BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4020BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4020BBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4020BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4020BBSL Details Description
Related parts for RN55E4020BBSL
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 5A 9V datasheet.pdf
TFLEX 7150 9" X 9" datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 437 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL9520 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 23A/40A 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf