Vishay/Dale RN55E4070BRSL
RN55E4070BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4070BRSL
Brief Description
RES 407 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4070BRSL.pdf
Availability of RN55E4070BRSL
QUANTITY
RN55E4070BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4070BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4070BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4070BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4070BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4070BRSL Details Description
Related parts for RN55E4070BRSL
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD737 datasheet.pdf
90MM YEL E-STOP NP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 5POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 124 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf