Vishay/Dale RN55E4220BB14
RN55E4220BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4220BB14
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4220BB14.pdf
Availability of RN55E4220BB14
QUANTITY
RN55E4220BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4220BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4220BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)422
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4220BB14
Related LinksRN55E4, RN55E4220BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4220BB14 Details Description
Related parts for RN55E4220BB14
IC REG BUCK PROG 0.8A 12WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
B/B SOLDER TERM 2.5MM 4 POS datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
TV 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 4C 4#8(COAX) PIN RECP datasheet.pdf
24-Bit, 96 kHz Surround Sound Codec IC datasheet.pdf