Vishay/Dale RN55E4222BB14
RN55E4222BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4222BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4222BB14.pdf
Availability of RN55E4222BB14
QUANTITY
RN55E4222BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4222BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4222BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4222BB14
Related LinksRN55E4, RN55E4222BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4222BB14 Details Description
Related parts for RN55E4222BB14
PANEL SIDE 25X16X.05" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
IC DRIVER FULL BRIDGE FET 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.066GHZ 783BGA datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 15POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 48POS datasheet.pdf