Vishay/Dale RN55E4222BRSL
RN55E4222BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4222BRSL
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4222BRSL.pdf
Availability of RN55E4222BRSL
QUANTITY
RN55E4222BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4222BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4222BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4222BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4222BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4222BRSL Details Description
Related parts for RN55E4222BRSL
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
F6 SELF WRAP 1/4" BLACK 200' datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 60V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
KIT EVAL VIRTEX7 VC707 JAPAN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
12 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D SKT PLUG datasheet.pdf
47UF 25V 8X6,2 datasheet.pdf