Vishay/Dale RN55E42R7BR36
RN55E42R7BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E42R7BR36
Brief Description
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E42R7BR36.pdf
Availability of RN55E42R7BR36
QUANTITY
RN55E42R7BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E42R7BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E42R7BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E42R7BR36
Related LinksRN55E4, RN55E42R7BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E42R7BR36 Details Description
Related parts for RN55E42R7BR36
JUMPER-H1506TR/A3049G/H1506TR 6" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.80V SC70-4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10SL OLIV datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 60A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf