Vishay/Dale RN55E4302BRE6
RN55E4302BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4302BRE6
Brief Description
RES 43K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4302BRE6.pdf
Availability of RN55E4302BRE6
QUANTITY
RN55E4302BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4302BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4302BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4302BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4302BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4302BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4302BRE6
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 420A PLUS247 datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
22000UF 200V 76X220MM 105C 5000H datasheet.pdf