Vishay/Dale RN55E4323FRE6
RN55E4323FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4323FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4323FRE6.pdf
Availability of RN55E4323FRE6
QUANTITY
RN55E4323FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4323FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4323FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4323FRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4323FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4323FRE6 Details Description
Related parts for RN55E4323FRE6
Crystal 1.8432MHz 30ppm 13pF 600 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 301MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf