Vishay/Dale RN55E4421DRSL
RN55E4421DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4421DRSL
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4421DRSL.pdf
Availability of RN55E4421DRSL
QUANTITY
RN55E4421DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4421DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4421DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4421DRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4421DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4421DRSL Details Description
Related parts for RN55E4421DRSL
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 36KHZ datasheet.pdf
FOR-OFF-REV datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER VIOLET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0051UF RADIAL datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 2000H datasheet.pdf