Vishay/Dale RN55E4591BRE6
RN55E4591BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4591BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4591BRE6.pdf
Availability of RN55E4591BRE6
QUANTITY
RN55E4591BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4591BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4591BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4591BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4591BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4591BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4591BRE6
SWITCH INTERRUPTER OPEN BUFF-OUT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-3 POS NON SHORT datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf