Vishay/Dale RN55E4592BRE6
RN55E4592BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4592BRE6
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4592BRE6.pdf
Availability of RN55E4592BRE6
QUANTITY
RN55E4592BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4592BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4592BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4592BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4592BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4592BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4592BRE6
TRANS PNP 30V 8A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BOARD REF VIPER22A SGL OUTPUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
WIRE SAVING DIGITAL PNP IR LED datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 16BIT SER 32VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf