Vishay/Dale RN55E4752FBSL
RN55E4752FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4752FBSL
Brief Description
RES 47.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4752FBSL.pdf
Availability of RN55E4752FBSL
QUANTITY
RN55E4752FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4752FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4752FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4752FBSL
Related LinksRN55E4, RN55E4752FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4752FBSL Details Description
Related parts for RN55E4752FBSL
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RELAY TIMER ANALOG DPDT 100-120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 6POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ENCODER RCVR RS-422 32TQFN datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf