Vishay/Dale RN55E4753BRSL
RN55E4753BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4753BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4753BRSL.pdf
Availability of RN55E4753BRSL
QUANTITY
RN55E4753BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4753BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E4753BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4753BRSL
Related LinksRN55E4, RN55E4753BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4753BRSL Details Description
Related parts for RN55E4753BRSL
CONN HEADER 14POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC PCI EXPRSS/JITT ATTEN 20TSSOP datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
RES SMD 25G OHM 10% 1.5W 4020 datasheet.pdf
3650 0402 23NH 5% 2K RL datasheet.pdf