Vishay/Dale RN55E4753FB14
RN55E4753FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4753FB14
Brief Description
RES 475K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4753FB14.pdf
Availability of RN55E4753FB14
QUANTITY
RN55E4753FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4753FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E4753FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4753FB14
Related LinksRN55E4, RN55E4753FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4753FB14 Details Description
Related parts for RN55E4753FB14
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOP datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.9VC DO13 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 350VAC 100VDC datasheet.pdf