Vishay/Dale RN55E4811BRE6
RN55E4811BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4811BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.81K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4811BRE6.pdf
Availability of RN55E4811BRE6
QUANTITY
RN55E4811BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4811BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4811BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4811BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4811BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4811BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4811BRE6
IC PROGRAM 2.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4POS 0.5MM 2" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 256MB 184DIMM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SER/PAR 40M 52-QFN datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TX 1 COIL 1 LAYER 24UH 6A datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SRL 133K 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A datasheet.pdf