Vishay/Dale RN55E4991BRE6
RN55E4991BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E4991BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E4991BRE6.pdf
Availability of RN55E4991BRE6
QUANTITY
RN55E4991BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E4991BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E4991BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E4991BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E4991BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E4991BRE6 Details Description
Related parts for RN55E4991BRE6
IC ARM CORTEX MCU 256K 100LQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER XSON8U datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf