Vishay/Dale RN55E49R9BRE6
RN55E49R9BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E49R9BRE6
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E49R9BRE6.pdf
Availability of RN55E49R9BRE6
QUANTITY
RN55E49R9BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E49R9BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E49R9BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E49R9BRE6
Related LinksRN55E4, RN55E49R9BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E49R9BRE6 Details Description
Related parts for RN55E49R9BRE6
FILTER 10.7MHZ 180KHZ BANDWIDTH datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
DOOR MOUNT RAILS 2000MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 765MA 140 MOHM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
1,5UF 100V 5X11 datasheet.pdf