Vishay/Dale RN55E5052BBSL
RN55E5052BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5052BBSL
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5052BBSL.pdf
Availability of RN55E5052BBSL
QUANTITY
RN55E5052BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5052BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5052BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5052BBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5052BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5052BBSL Details Description
Related parts for RN55E5052BBSL
IDC CABLE - MSR60K/MC60G/MCG60K datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 12.6A 8DFN datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
T-3 RECESSED S.C datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf