Vishay/Dale RN55E5111DR36
RN55E5111DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5111DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5111DR36.pdf
Availability of RN55E5111DR36
QUANTITY
RN55E5111DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5111DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5111DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5111DR36
Related LinksRN55E5, RN55E5111DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5111DR36 Details Description
Related parts for RN55E5111DR36
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AUTO SUPERVISOR PWRFAIL 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (H-381-12) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 19MM 9.69" datasheet.pdf
MOTION SENSOR V TYPE 30CM datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf