Vishay/Dale RN55E5230FRE6
RN55E5230FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5230FRE6
Brief Description
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5230FRE6.pdf
Availability of RN55E5230FRE6
QUANTITY
RN55E5230FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5230FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5230FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5230FRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5230FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5230FRE6 Details Description
Related parts for RN55E5230FRE6
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 460MA 2.42 OHM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 60K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf