Vishay/Dale RN55E5361FBSL
RN55E5361FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5361FBSL
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5361FBSL.pdf
Availability of RN55E5361FBSL
QUANTITY
RN55E5361FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5361FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5361FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5361FBSL
Related LinksRN55E5, RN55E5361FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5361FBSL Details Description
Related parts for RN55E5361FBSL
DIODE ZENER 30V 1W DO214AC datasheet.pdf
TXRX IRDA 115.2KBIT 2.5MM 8-SMD datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 50'L X 1"W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf