Vishay/Dale RN55E53R0BRSL
RN55E53R0BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E53R0BRSL
Brief Description
RES 53 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E53R0BRSL.pdf
Availability of RN55E53R0BRSL
QUANTITY
RN55E53R0BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E53R0BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E53R0BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E53R0BRSL
Related LinksRN55E5, RN55E53R0BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E53R0BRSL Details Description
Related parts for RN55E53R0BRSL
IC CTLR DDR/PWM DUAL HE 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 2CH PWR-DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN BOX datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VGA MONITOR EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf