Vishay/Dale RN55E5490BRE6
RN55E5490BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5490BRE6
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5490BRE6.pdf
Availability of RN55E5490BRE6
QUANTITY
RN55E5490BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5490BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E5490BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5490BRE6
Related LinksRN55E5, RN55E5490BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5490BRE6 Details Description
Related parts for RN55E5490BRE6
THY DL NEG 100MA 150A ESD MS013 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
BUTT SPLICE TAPED (BS-V-331XT) datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZ 5.00/12/90F SN BK datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC datasheet.pdf