Vishay/Dale RN55E5493DR36
RN55E5493DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5493DR36
Brief Description
RES 549K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5493DR36.pdf
Availability of RN55E5493DR36
QUANTITY
RN55E5493DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5493DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5493DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5493DR36
Related LinksRN55E5, RN55E5493DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5493DR36 Details Description
Related parts for RN55E5493DR36
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COUNTER REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 12A D2PAK datasheet.pdf
LED CBI 3MM SGL LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.7A 95 MOHM TH datasheet.pdf