Richtek USA Inc. RT9198-25GY
RT9198-25GY picture photo
Mfg. Part Number
RT9198-25GY
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.3A SC82
Datasheet Download
RT9198-25GY.pdf
Availability of RT9198-25GY
QUANTITY
RT9198-25GY Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9198-25GY
Internal Part NumberEIS-RT9198-25GY
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.22V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)360mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82
Supplier Device PackageSC-82
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9198-25GY
Related LinksRT919, RT9198-25GY Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9198-25GY Details Description
Related parts for RT9198-25GY
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B R/A datasheet.pdf
CAP CER 4PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 300MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 9VOUT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf