Vishay/Dale RN55E5620BR36
RN55E5620BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5620BR36
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5620BR36.pdf
Availability of RN55E5620BR36
QUANTITY
RN55E5620BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5620BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5620BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5620BR36
Related LinksRN55E5, RN55E5620BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5620BR36 Details Description
Related parts for RN55E5620BR36
CONN HEADER 22POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 300MA 4V datasheet.pdf
INDENT U-DIE SOLIS FLAG 8AWG datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf