United Chemi-Con EGPD800ELL112MM30H
EGPD800ELL112MM30H picture photo
Mfg. Part Number
EGPD800ELL112MM30H
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EGPD800ELL112MM30H.pdf
Availability of EGPD800ELL112MM30H
QUANTITY
EGPD800ELL112MM30H Order Process
Ship out your order
Specifications of EGPD800ELL112MM30H
Internal Part NumberEIS-EGPD800ELL112MM30H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductGPD Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGPD
PackagingBulk
Capacitance1100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGPD800ELL112MM30H
Related LinksEGPD800EL, EGPD800ELL112MM30H Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGPD800ELL112MM30H Details Description
Related parts for EGPD800ELL112MM30H
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED "Y" SIZE 12 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 1.5A 5CPH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10 OHM 14DIP datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf