Omron Automation & Safety A22L-DG-24A-10M
A22L-DG-24A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-DG-24A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-DG-24A-10M.pdf
Availability of A22L-DG-24A-10M
QUANTITY
A22L-DG-24A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-DG-24A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-DG-24A-10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-DG-24A-10M
Related LinksA22L-DG, A22L-DG-24A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-DG-24A-10M Details Description
Related parts for A22L-DG-24A-10M
CONN HEADER 24POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1812 datasheet.pdf
IC QUAD-PORT EQUIP MGR 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN JACK EXTENSION M64 1/4 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf