Vishay/Dale RN55E5620BRSL
RN55E5620BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5620BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5620BRSL.pdf
Availability of RN55E5620BRSL
QUANTITY
RN55E5620BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5620BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E5620BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5620BRSL
Related LinksRN55E5, RN55E5620BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5620BRSL Details Description
Related parts for RN55E5620BRSL
VARISTOR 12V 10A 0402 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 28DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf
CONN POWER EDGE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V 20% X5R 1210 datasheet.pdf