Vishay/Dale RN55E5622CR36
RN55E5622CR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E5622CR36
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E5622CR36.pdf
Availability of RN55E5622CR36
QUANTITY
RN55E5622CR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E5622CR36
Internal Part NumberEIS-RN55E5622CR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E5622CR36
Related LinksRN55E5, RN55E5622CR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E5622CR36 Details Description
Related parts for RN55E5622CR36
BOARD TERMINAL DBL TURRET 12POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONN STACKED SFP+ 2X5 W/O LP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf